Co a kde byla "koupelna"

Napadlo Vás někdy, jakému účelu asi sloužily staré betonové "nádrže" na ulici Jandáskova?

Starousedlíci asi vědí, já nevěděla a odpověď jsem našla v internetové encyklopedii.

Plovárna a koupelna (dobové označení pro koupaliště) byla postavena nákladem Okrašlovacího spolku v Mokré Hoře, oblíbeném letním sídle a výletním místě a otevřena 11. 6. 1911.

"Koupelna založena je na prostranství 1 200 m² velikém, má značný počet kabin a je celá vysokým prkenným plotem obehnána. Pozůstává z betonové plovárny a velké předehřívárny, do níž teče křišťálově čistá voda z lesních bystřin panství Řečkovického a Jehnického, která na slunci a vzduchu oteplena vlévá se silným proudem do koupelny, kde se takto stále čistá voda obnovuje. Kolem a mezi nádržkami jsou široké ochozy pro procházky sluneční a pískové lázně. Snad žádná koupelna v Brně a okolí nemůže se honosit tak neporušeně čistou vodou jako plovárna mokrohorská. Od řečkovického nádraží je vzdálena pouze 5 minut a jen několik kroků od útulné restaurace pana Deise."

zajímavosti:

Nové koupaliště se určitě velmi osvědčilo v letních měsících roku 1911, kdy na konci července dosahovalo vedro v poledních hodinách až 38,5 stupňů. Lidé na ulicích Brna upadali do bezvědomí, starší osoby převážela ochranná stanice do zemské nemocnice. Podobná vedra panovala v jižní a střední Evropě.

1.8.1934 - Koupaliště bylo průtrží mračen v srpnu 1934 silně poškozeno.

 zdroj: encyklopedie.brna.cz/

 

A co z tehdejší plovárny zbylo..........

Ale kdo ví, vzhledem k tomu, že se jedná o téměř 900 m2 pozemku ve vlastnictví

města Brna, možná tady jednou bude třeba pěkný parčík nebo něco jiného, prospěšného pro Mokrou Horu :-)